среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy balaski Winylowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na sztacheta PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PVC używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na sztachety z plastyku na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztacheta PVC na plot i furtkę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych obrysach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий