понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą i za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety z plastyku z Kostrzyna sadzi się w słonecznych elementach, w których błyskawicznie wzrastają i mocno gęstnieją. Dużo czaru maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie rozkwitają, jednak wymagają również wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastyku zdołają być niesłychanie wysmukłe, jednakże wypada je cyklicznie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot wyznacza się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий